Publikované

Ako vznikli SHATY?

KTO VÁM PÍŠE

Ahojte:)

Volám sa Daniela a som zakladateľka značky SHATY. Je to už rok odkedy sme spustili e-shop a tak som sa rozhodla prezradiť vám čo to z nášho fungovania a krátkej histórie.

Tento článok bude osobný. Nie len preto, že SHATY sú mojim splneným snom, ale aj preto, že tak ako to v začiatkoch býva som si za posledný rok vo firme prešla každou jednou funkciou a SHATY sa doslova stali denno-dennou súčasťou môjho života.

KDE SA ZRODIL NÁPAD

Už odmalička som šaty zbožňovala. Boli stelesnením ženskosti a mojim obľúbeným kúskom v šatníku. Trávila som hodiny ich prezeraním, obdivovaním a hľadaním tých najoriginálnejších kúskov na všemožných zahraničných stránkach. V škole pod lavicou som si ich kreslila a doma po škole šila. Všetci si mysleli že to preháňam a mali pravdu! To však nebol dôvod, aby som s tým prestala, ale moment, kedy som si uvedomila, že svoju lásku k šatám by som chcela posunúť na inú úroveň.

Prvotnou myšlienkou bolo ponúkať šaty značiek aké bežne v obchodoch nenájdete. Mala som konkrétnu predstavu ako by moje „šatové impérium“ malo vyzerať a ani najmenšiu predstavu ako to zrealizovať.

Trvalo niekoľko rokov (asi 5:)) kým sa z nápadu stal cieľ, na ktorom som vedome začala krok po kroku pracovať. Ten moment prišiel vtedy, keď som s červeným diplomom doštudovala právo, prestriedala niekoľko jobov v top advokátskych kanceláriách a medzinárodných firmách a našla sa nešťastná v kancelárií s prácou ktorá ma ani trochu nebavila.

Že tento príbeh poznáte? Áno, nie som jediná, ktorá dosahovala ciele, plnila sny a až potom zistila, že neboli jej. Ale o tom tento článok nie je...

PREČO OBCHOD AJ POŽIČOVŇA?

V časoch keď som sa začala pohrávať s myšlienkou, že by som spustila e-shop som bola ešte vysokoškoláčka s neplatenou stážou v advokácií a tomu zodpovedajúcim rozpočtom:)

Vedela som, že nie som jediná, ktorá má problém dovoliť si na akciu 100-eurové šaty, tým viac ak som chcela mať iné na každú príležitosť. Aj to ma priviedlo k myšlienke na požičovňu.

Bolo mi jasné, že klasická požičovňa znamená výdavok, ktorý si nebudem môcť dovoliť a tak bola online forma pre mňa jediným možným riešením. Následne som teda vyhľadala či a ako fungujú online požičovne v zahraničí. Na moje prekvapenie išlo o dobre zabehnutý koncept s miliónmi spokojných užívateliek. Zároveň som si uvedomovala, že tak ako všetky trendy, aj tento k nám príde s určitým oneskorením a to ma len utvrdilo nápad ďalej rozvíjať.

Technické riešenie online požičovne bolo oveľa komplikovanejšie ako spustiť e-shop. Preto sme projekt rozdelili na dve časti a v prvej spustili SHATY len ako obchod.

ZAČIATKY

Od nápadu k spusteniu nebola jednoduchá cesta. Hlavným dôvodom bol obmedzený rozpočet. Rozhodla som sa spustenie financovať z vlastných úspor, čo vo veku 24 rokov, tesne po skončení štúdia nebola veľká sláva;)

Toto rozhodnutie pre mňa znamenalo dočasné obmedzenie mojich výdavkov na minimum, t.z. žiadne nákupy, akcie ani dovolenky. Aby som mala z čoho financovať bežné výdavky, musela som si nechať svoj full-time job a SHATY riešiť po večeroch a víkendoch. Aj napriek tomu, že som si musela zvyknúť na konštantný nedostatok spánku a peňazí, s odstupom času to vnímam ako super životnú lekciu:)

ZOPÁR PREPLAKANÝCH NOCÍ A SLÁVNOSTNÉ SPUSTENIE:)

Vedela som, že stránku chcem prehľadnú a peknú. Preto som začala dvomi úlohami. Založením e-shopu a prípravou produktových fotiek.

Ak si predstavujete (tak ako som si svojho času predstavovala ja:)), že založenie e-shopu je jednoduché, radím vám jeden si založiť a zmeníte názor. Nejdem sa v tomto smere rozpisovať, pretože to je téma na ďalší článok a možno aj knihu. Ale keď vám stránka po roku práce, dva dni pred veľkým spustením padne a vypíše FATAL ERROR, chce to silné nervy, aby ste sa rovnako fatálne nezrútili aj vy:D

S fotkami to naopak išlo ako po masle. Ivka, moja bývalá kolegyňa a naša fotografka zohnala ateliér, v ktorom fotíme produkty dodnes a moje kamarátky z Púchova, odkiaľ pochádzam sa ochotne zahrali na modelky:)
Trvalo takmer rok príprav, kým sme spustili web s 30 produktami v ponuke a asi miliónom malých či väčších nedostatkov. Aj keď sa spustenie dalo vždy odložiť, musela som upustiť zo svojich očakávaní. Pochopila som, že prevádzkovanie e-shopu je beh na dlhé trate skôr než šprint a že web nikdy nebude fungovať a vyzerať úplne podľa mojich predstáv a bez chybičky.

AKO FUNGUJÚ SHATY DNES?

SHATY majú po roku fungovania niekoľko tisíc fanúšikov, niekoľko stoviek spokojných zákazníčok a svojich prvých zamestnancov.

Ja mám po roku fungovania obrovskú životnú skúsenosť. Pochopila som ozajstný zmysel vytrvalosti a dobrého time-managementu:) Cením si konštruktívnu kritiku, ktorá pomáha biznisu a ignorujem názory okolia na MOJE životné rozhodnutia. Stále rovnako rada nosím šaty a stále sa teším z každej jednej objednávky a spokojnej zákazníčky. Okrem iného som sa naučila veľa praktických ale aj zopár nepraktických zručností (napr. ako vyretušovať ušliapanú podlahu, alebo vyžehliť plisované šaty:) )

PRVÉ NARODENINY

E-shop vylepšujeme dodnes a ešte nás veľa práce vo všetkých smeroch čaká. Som však šťastná že oslavujeme symbolické prvé narodeniny a vďačná, že mám okolo seba toľko šikovných ľudí vďaka ktorým SHATY vznikli, každým dňom sa zlepšujú a robia radosť stále viacerým z vás.


Šaty z článku: Šaty so zvonovými rukávmi
Foto: KLAUDIA POLONCOVÁ photography

PÁČIL SA TI ČLÁNOK?

Nechaj nám svoj email a dostávaj podobné články a info o akciách priamo do schránky ako prvá!

Ďalšie články